Zaloguj się | Posty (RSS) | Komentarze (RSS)
Home » Newsy

Ballantine’s Bartenders Challenge już za nami!

Dodane przez Czerwiec 6, 2014 – 00:51Brak komentarzy

Warszawa, 29 maja 2014 r. – Śmietanka polskich barmanów spotkała się w Warszawie aby poznać najnowsze miksologiczne trendy, podszlifować swoje umiejętności i przekonać swoją koktajlową propozycją jurorów, że to właśnie oni zasługują na bilet do Szkocji.

Finaliści konkursu

Idealne połączenie.

Motywem przewodnim konkursu były cztery szkockie regiony, z których pochodzą malty  tworzące whisky Ballantine’s. Highlands, Lowlands, Speyside i Islay – whisky produkowana w każdym z tych regionów ma swój szczególny charakter. Whisky malt z regionu Speyside są łagodne, słodkie, owocowe, drzewne. Region Highlands to whisky miodowe, korzenne, pikantne, orzechowe, lekko torfowe. Islay znana jest z whisky torfowych, dymnych, ostrych, słonych, żywicznych; w regionie Lowlands powstają zaś whisky słodowe, ziołowe, świeże, delikatne i kwiatowe.

W przypadku Ballantine’s Bartenders Challenge, barmani potraktowali whisky jako podstawę do przygotowywania koktajli. Zadanie nie było łatwe – musieli stworzyć takie kompozycje, które uwypuklą i skomponują się z aromatem złocistego, szkockiego trunku.

Sposób na sukces

Barmani rozpoczęli swoje zmagania od degustacji wszystkich roczników whisky Ballantine’s oraz profesjonalnych warsztatów koktajlowych poprowadzonych przez czterech legendarnych miksologów z Londynu i czterech z Polski. Później przyszedł czas na grupowe zawody koktajlowe – uczestnicy podzieleni na pary mieli przed sobą wymagające zadanie – przygotowanie dwóch porcji koktajlu, który najlepiej odpowiadał aromatom wylosowanego przez nich regionu. Cztery najlepsze pary wzięły udział w wielkim finale, który odbył się w sekretnym, nie otwartym jeszcze miejscu – Karowej 31. Finaliści startując już indywidualnie losowali jeden z czterech klasycznych koktajli na bazie whisky, a później musieli go przygotować i dopasować do specyfiki aromatów jednego z wybranych przez nich regionów. W gronie 4  finalistów, którzy wyruszą do Szkocji, aby poznać tajniki produkcji whisky Ballantine’s znaleźli się:

  • Patryk Kowalski – Leniviec,Warszaw
  • Jakub Śronkowski –Whisky Bar 88, Poznań
  • Karim Bibars-Lumina ,Kraków
  • Grzegorz Oczowiński – Whisky in the Jar,Wrocław.

Zwycięzcą pierwszej edycji Ballantine’s Bartenders Challenge  został Patryk Kowalski, który otrzymał tytuł Best Whisky Mixologist oraz trofeum w postaci pozłacanego zestawu barmańskiego. Wybrał on klasyczny koktajl Blood and Sand i skomponował swoją interpretację koktajlu bazując na charakterystyce aromatów z  regionu  Lowlands

„Konkurs BBC to świetne wydarzenie którego brakowało w Polsce. Najbardziej podoba mi się fakt że konkurencja łączy w sobie zarówno poznawanie whisky w jej czystej formie, powiększanie własnej palety smaków z możliwością łączenia alkoholu, który posiada niesamowity charakter w koktajlach. Przebieg konkursu – podział i skupianie się na regionach produkcji whisky, praca w grupach oraz tworzenie koktajli na składnikach z tzw. „mistery box” to niezwykły mix który polecam wszystkim barmanom! Dziękuję organizatorom za niezwykle oryginalną nagrodę w postaci pozłacanego 24karatowym złotem zestawu barmańskiego oraz przede wszystkim za szansę zobaczenia na własne oczy jak powstaję jeden z najszlachetniejszych trunków na świecie” – skomentował Patryk Kowalski.

Zwycięski koktajl

Zwycięska kompozycja – „Blood&Brave”

  • 50 ml Ballantine’s Finest
  • 20 ml redukcja soku  z czerwonych buraków
  • 15 ml Campari Bitter
  • pół łyżeczki barmańskiej marmolady morelowej
  • 10 ml białko jaja kurzego

 Szkło: Coupette glass

Metoda: Shake

Garnish: Zest z pomarańczy + kilka ziaren czerwonego pieprzu

Opracowano na podstawie informacji prasowej organizatora.

 

Dodaj komentarz!

Możesz śledzić odpowiedzi dla tego wpisu przez Kanał RSS .Możesz zostawić odpowiedź, lub dodać trackback ze swojej strony.

Dbaj o styl wypowiedzi. Trzymaj sie tematu. Nie spamuj.

*pola wymagane

Linie i paragrafy automatyczne, adres e-mail nigdy nie widoczny. Dozwolony HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentarze są moderowane. Spamowanie komentarzy (reklamowanie innych stron, wpisy nie na temat itp.) może spowodować zablokowanie IP komentującego.

Aby dołączyć zdjęcie lub grafikę do swoich komentarzy, zarejestruj się na stronie Gravatar
(twój Gravatar jest obrazkiem, który podąża za Tobą od strony do strony, pojawiając się przy Twoim podpisie, kiedy na przykład komentujesz lub publikujesz wpis).


2 × cztery =