Zaloguj się | Posty (RSS) | Komentarze (RSS)
Home » Miksologiczne ABC

Metody przygotowywania napojów mieszanych. (Część II)

Dodane przez Styczeń 12, 2010 – 17:44Komentarzy: 2

 Łączenie w szkle.

łączenie w szkle

Najprostsza metoda przyrządzania koktajli, polegająca na łączeniu poszczególnych składników bezpośrednio w naczyniu, w którym podaje się gotowy napój.

Krok po kroku:

  • Przygotuj wszystkie składniki alkoholowe w naczyniu szklanym, w którym podawany będzie napój, po czym wypełnij je świeżym, dobrze zmrożonym lodem (jeżeli napój podawany jest na lodzie).
  • Dodaj syropy, likiery, kordiale i składniki „dopełniające” np. napoje bezalkoholowe, soki (jeżeli występują w recepturze).
  • Wszystko zamieszaj i w razie potrzeby dopełnij lodem.

 

 Miksowanie w blenderze (blendowanie).

 miksowanie w blenderze

Metoda polegającą na miksowaniu, w blenderze elektrycznym, komponentów napoju z kruszonym lodem, aż do uzyskania gęstej, zmrożonej, ale wciąż płynnej konsystencji.

Krok po kroku:

  • Umieść w blenderze składniki i połącz je ze sobą używając niskich obrotów.
  • Dodaj kruszony lód (trochę ponad powierzchnię płynu).
  • Miksuj na wysokich obrotach aż do osiągnięcia zmrożonej, płynnej konsystencji (w razie potrzeby dodaj więcej kruszonego lodu).
  • Całość przelej do szkła, w którym podawany będzie napój.

 

 Warstwowanie.

Warstwowanie

 Warstwowanie polega na nalewaniu po łyżce barowej poszczególnych składników, według kolejności podanej w recepturze, tak aby powstały odrębne i niezmieszane ze sobą warstwy.

Kolejność nalewania zależy od gęstości właściwej komponentów tworzących poszczególne pokłady napoju. Gęstość ta najczęściej przekłada się na stężenie cukru w danym składniku, i tak elementy o największej gęstości (największym stężeniu cukru i najmniejszym stężeniu alkoholu) nalewa się jako pierwsze, a te o gęstości najmniejszej (zazwyczaj najbardziej alkoholowe) jako ostatnie. Wyjątkami od tej reguły są likiery kremowe i śmietana, które posiadają właściwości unoszenia się na płynach o mniejszej gęstości właściwej.

 Krok po kroku:

  • Nalej pierwszą warstwę podaną w recepturze.
  • Trzymając łyżkę barową przy powierzchni gęstszego płynu, dolej po jej trzonku kolejną warstwę (powtórz tę czynność przy każdej kolejnej warstwie wymienionej w formule).

……………………………………………………………………………………………………………………………

Występujące w recepturach koktajlowych świeże owoce, warzywa i zioła, bardzo często wymagają, aby ugnieść je za pomocą tłuczka barowego (tak aby wydobyć z nich jak najwięcej smaku i aromatu) jeszcze przed połączeniem z innymi składnikami,. Czynność tą wykonuje się na dnie shakera lub bezpośrednio w naczyniu, w którym podajemy gotowy drink.

Ugniatanie

Pamiętaj aby zachować szczególną ostrożność podczas ugniatania składników w naczyniach szklanych! Twarde owoce rozgniataj wyłącznie w metalowej części shakera!

Przygotowując napoje w których skład wchodzi mięta, pamiętaj aby nigdy nie rozcierać jej na miazgę (nabywa przez to gorzkiego posmaku), tylko wydobyć z niej aromat, stosując krótkie i delikatne ugniatanie.

PZ, RC

Przejdź do: Metody przygotowywania napojów mieszanych. (Część I)

Komentarzy: 2 »

Dodaj komentarz!

Możesz śledzić odpowiedzi dla tego wpisu przez Kanał RSS .Możesz zostawić odpowiedź, lub dodać trackback ze swojej strony.

Dbaj o styl wypowiedzi. Trzymaj sie tematu. Nie spamuj.

*pola wymagane

Linie i paragrafy automatyczne, adres e-mail nigdy nie widoczny. Dozwolony HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentarze są moderowane. Spamowanie komentarzy (reklamowanie innych stron, wpisy nie na temat itp.) może spowodować zablokowanie IP komentującego.

Aby dołączyć zdjęcie lub grafikę do swoich komentarzy, zarejestruj się na stronie Gravatar
(twój Gravatar jest obrazkiem, który podąża za Tobą od strony do strony, pojawiając się przy Twoim podpisie, kiedy na przykład komentujesz lub publikujesz wpis).


sześć × 7 =