Zaloguj się | Posty (RSS) | Komentarze (RSS)
Home » Dzieje się!, Newsy, Zajawki

Lokal bez dymu.

Dodane przez Listopad 13, 2010 – 08:48Komentarzy: 5

Non Smoking15 listopada (przyszły poniedziałek) wchodzi w życie ustawa o ochronie zdrowia, która wprowadza zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Największe zmiany czekają tych, którzy odwiedzają kluby, puby, restauracje. W tych mniejszych – do 100 mkw. powierzchni – będzie obowiązywać całkowity zakaz palenia, w większych także nie będzie można palić, ale właściciele mogą urządzać ściśle odizolowane od reszty lokalu, odpowiednio wentylowane  palarnie. Przewodniczący Obywatelskiej Koalicji Tytoń albo Zdrowie, Krzysztof Przewoźniak, podkreśla, że średni poziom stężenia dymu papierosowego w polskich pubach i restauracjach piętnastokrotnie przekracza górną granicę normy zdrowotnej. Wieczorami, w co trudno uwierzyć, ale tak wynika z badań naukowych, norma jest przekraczana aż 260 razy (!!!).

Czy Polacy będą przestrzegać zakazu czy go łamać? Palaczowi, który złamie zakaz, grozi 500-złotowy mandat. Sankcje czekają też właścicieli lokali, jeśli nie wywieszą w widocznym miejscu informacji o zakazie palenia – za takie wykroczenie zapłacą 2000 złotych. Teoretycznie kara może być nałożona także na restauratora, który toleruje palenie w swoim lokalu. Czy tak jak w innych krajach zaczniemy palić przed klubami, tworząc w ten sposób nową formułę spotkań towarzyskich? Czy do lokali przychodzić będzie mniej osób? A może raczej więcej, bo ruszą do nich ci, którym dotąd przeszkadzał wszechobecny papierosowy dym (dochody lokali w Nowym Jorku po wprowadzeniu zakazu palenia wzrosły o prawie 9%)? Przekonamy się już wkrótce.

Pełną treść zmiany ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajdziecie tutaj.

Opracowano na bazie fragmentu tekstu ”W palarni, na dworze, wcale. Kluby z zakazem palenia.” z Gazety Wyborczej „Trójmiasto”.

Komentarzy: 5 »

Dodaj komentarz!

Możesz śledzić odpowiedzi dla tego wpisu przez Kanał RSS .Możesz zostawić odpowiedź, lub dodać trackback ze swojej strony.

Dbaj o styl wypowiedzi. Trzymaj sie tematu. Nie spamuj.

*pola wymagane

Linie i paragrafy automatyczne, adres e-mail nigdy nie widoczny. Dozwolony HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentarze są moderowane. Spamowanie komentarzy (reklamowanie innych stron, wpisy nie na temat itp.) może spowodować zablokowanie IP komentującego.

Aby dołączyć zdjęcie lub grafikę do swoich komentarzy, zarejestruj się na stronie Gravatar
(twój Gravatar jest obrazkiem, który podąża za Tobą od strony do strony, pojawiając się przy Twoim podpisie, kiedy na przykład komentujesz lub publikujesz wpis).


cztery × 6 =