Zaloguj się | Posty (RSS) | Komentarze (RSS)
Home » Cocktails

Zapomniane koktajle – Hanky Panky Cocktail

Dodane przez Wrzesień 16, 2010 – 22:03Brak komentarzy

Zapomniane koktajle - Hanky Panky CocktailHanky Panky posiada wszystko, czego potrzebuje koktajl by stać się legendą: dziwną nazwę, ciekawą historię powstania i niezbyt skomplikowaną recepturę, która zamienia poszczególne składniki w coś niesamowitego. A jednak drink ten zawieruszył się gdzieś na kartach starych barmańskich ksiąg. I choć sam koktajl można w rzeczywistości uznać za wariacją Sweet Martini z ginem i słodkim wermutem, te kilka kropli Fernet Branca zmienia go w całkiem nowy twór.

Twórcą Hanky Panky była Ada “Coley” Coleman, która w latach 1903-1926 była head barmanem słynnego „American Bar” w londyńskim hotelu Savoy. Do stałych klientów Ady należeli między innymi: Charlie Chaplin, Marlene Dietrich i Mark Twain. To właśnie dla jednego z regularnych klientów Coley po raz pierwszy stworzyła Hanky Panky Cocktail. Sama tak opisała historię jego powstania dla jednej z londyńskich gazet w 1925 roku:

„Charles Hawtrey… był jednym z najlepszych znawców koktajli jakich poznałam. Kilka lat temu, w czasie kiedy był przeładowany pracą, przychodził do baru i mówił Coley, jestem zmęczony. Daj mi coś co mną odrobinę wstrząśnie. To dla niego spędziłam wiele godzin eksperymentując, zanim stworzyłam nowy koktajl. Kiedy pojawił się następnym razem, powiedziałam, że mam dla niego nowego drinka. Spróbował i powiedział ” Na Jowisza! To jest prawdziwy Hanky-Panky”. I od tej pory koktajl ten tak właśnie sie nazywał”.

Kilka lat później w 1930 roku Harry Craddock, który przejął po Coley pozycję head barmana Savoy Hotel, po raz pierwszy opublikował przepis na Hanky Panky w słynnej „The Savoy Cocktail Book”.

W Hanky Panky nie ma niepotrzebnego składnika. Gin tworzy wytrawność i roślinną delikatność, wermut dodaje słodkości i ziołowego posmaku a Fernet Branca pieczętuje wszystko gorzkością i głębokością smaku. Kto wie jednak czy najważniejszym składnikiem nie jest duży twist z pomarańczy, a właściwie wyciśnięte z niego olejki, które nadają drinkowi cytrusowego charakteru i łączą wszystkie pozostałe składniki w jeden fantastyczny koktajl.

Hanky Panky CocktailZapomniane koktajle - Hanky Panky Cocktail1

  • 50ml ginu
  • 20ml słodkiego vermuta
  • 8ml (2 dashes) Fernet Branca

Wszystkie składniki należy wymieszać w szklanicy barmańskiej z dużą ilością lodu a następnie przecedzić do czarki koktajlowej.

Dekorujemy wspomnianym już dużym, świeżym twistem z pomarańczy, który mocno wyciskamy tuż nad powierzchnią drinka.

A reszta, to już proszę państwa magia!

(źródło zdjęcia: lupecboston.com)

J.W.

Dodaj komentarz!

Możesz śledzić odpowiedzi dla tego wpisu przez Kanał RSS .Możesz zostawić odpowiedź, lub dodać trackback ze swojej strony.

Dbaj o styl wypowiedzi. Trzymaj sie tematu. Nie spamuj.

*pola wymagane

Linie i paragrafy automatyczne, adres e-mail nigdy nie widoczny. Dozwolony HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentarze są moderowane. Spamowanie komentarzy (reklamowanie innych stron, wpisy nie na temat itp.) może spowodować zablokowanie IP komentującego.

Aby dołączyć zdjęcie lub grafikę do swoich komentarzy, zarejestruj się na stronie Gravatar
(twój Gravatar jest obrazkiem, który podąża za Tobą od strony do strony, pojawiając się przy Twoim podpisie, kiedy na przykład komentujesz lub publikujesz wpis).


4 − jeden =