Zaloguj się | Posty (RSS) | Komentarze (RSS)
Home » Zajawki, Zoom

The Maestro Salvatore Calabrese

Dodane przez Maj 16, 2010 – 22:05Komentarzy: 5

„Bycie świetnym barmanem nie polega jedynie na byciu dobrym miksologiem, ale również na dawaniu odrobiny siebie klientom i byciu dobrym gospodarzem. To sprawia, że ludzie wracają”.

To jedna ze złotych zasad wyznawanych przez Salvatore Calabrese, która bez wątpienia pozwoliła mu stać się jednym z najlepszych barmanów świata i żywą legendą sceny koktajlowej Londynu. A przy okazji zyskać przydomek The Maestro.Salvatore

Pracę w biznesie barowym Salvatore zaczynał w wieku 11 lat w kawiarence w Maiori na Wybrzeżu Amalfi, krótko po śmierci swojego ojca. Miała go ona powstrzymać od wylądowania na ulicy i zapewnić trochę grosza rodzinie. Trafił wtedy pod skrzydła Signora Raffaello, którego sam The Maestro często porównuje do Humpreya Bogarta w Casablance (wiedział wszystko o wszystkich,  jak oddziaływać na innych; był czarujący. Chciałem być nim). Signor Raffaello uczył go nie tylko o różnych smakach, zapachach i jak mieszać koktajle ale też jak „czytać ludzi” i współdziałać z nimi. A Salvatore był niezwykle pojętnym uczniem, świetnie zarządzającym swoimi podwładnymi.

Jego kariera niemal skończyła się kiedy w wieku 21 lat zapragnął zostać kapitanem statku morskiego. Niestety (a może na szczęście) nie udało mu się pozytywnie przejść testów wzrokowych. W 1980 roku przeniósł się do Londynu i odpowiedział na, znalezioną przez jego żonę w Evening Standardzie, ofertę pracy dla barmana. Po próbnym dniu w Duke’s Hotel, pracy co prawda nie dostał, ale kiedy jego konkurent trzy dni później został zwolniony, gdyż przez nieuwagę podpalił bar i przy okazji jednego z klientów (podczas przygotowywania hot toddy) zaoferowano prace Salvatorowi.

Następnym przystankiem była pozycja head barmana w słynnym Library Bar w The Lanesborough Hotel w londyńskiej dzielnicy Knightsbridge. W 2004 roku Salvatore otworzył bar połączony związkiem typu „joint venture” z kasynem, który stał się jednym ze świętych miejsc na koktajlowej mapie Londynu. Ktoś powiedział kiedyś, że jeżeli świat jest sceną to Salvatore at Fifty jest jednym z jej rogów gwarantującym rozrywkę i serwis na najwyższym poziomie. Za barem zgromadzono ponad 500 butelek alkoholi, w tym whisky z 1913 roku, niewiele młodsze rumy i jedną z najokazalszych światowych kolekcji koniaków. Bar został wyposażony w trzy stacje do pracy, z chłodzonymi szufladami na owoce, srebrnymi shakerami  i słynnymi już zlewami ułatwiającymi pracę i zarządzanie odpadkami (Calabrese sinks). Drinki przygotowywane były na białych serwetkach tuż przed klientem. Sam Salvatore, jako ekspert od koniaków spędził wiele czasu na poszukiwaniu, zdobywaniu i serwowaniu najokazalszych i najrzadszych okazów tego trunku. Jak chociażby koniaku z roku Francuskiej Rewolucji serwowanego za bagatela 1000 funtów za szklankę. Salvatore at Fifty był niejako mekką dla entuzjastów koniaku, którzy podróżowali często z odległych zakątków świata żeby spróbować czegoś ze słynnej kolekcji The Maestro.

W międzyczasie Salvatore koncentrował się również na roli prezydenta UKGB, którą pełnił przez kilka lat aż do 2009 roku.

Niestety nawet mimo wielkiej renomy, dużych utargów i ciągłego ruchu, nie udało się Salvatore at Fifty przetrwać recesji. Na początku 2009 roku kasyno z którym bar był związany, znalazło się na skraju finansowej przepaści i niedługo potem zbankrutowało, pociągając za sobą świątynię Salvatore. Ostatnia kropla wypłynęła ze srebrnego shakera. Sam Salvatore powiedział, że widok zamykanego lokalu złamał mu serce. I z pewnością nie tylko jemu.

Po zatonięciu Salvatore at Fifty, The Maestro zajął się konsultacjami i sędziowaniem w międzynarodowych konkursach barmańskich. Ale miejmy nadzieję, że jeszcze kiedyś wypłynie na głębokie wody barmaństwa z własnym, jeszcze lepszym lokalem, w którym będzie można skosztować stworzonych przez niego smakołyków takich jak Breakfast Martini, Campari Nobile, Fig Supreme czy Spicy FIFTY.

Salvatore1

Spośród najważniejszych nagród, którymi uhonorowano The Maestro należy wymienić: Chevalier du Champagne (1992), Chevalier du Cognac (1993), the Campari Bartender of the Year (1993),
Class Magazine Awards (2005) za Najlepszy Nowy Bar i Najlepszego Barmana, Class Magazine Awards za Najlepszy Bar roku 2006 i Najlepszą Ofertę Koktajlową, Outstanding Achievement Award 2006 (Magazynu Theme), Outstanding Achievement Award 2006 za jego wkład w rynek barmański od Włoskiej Federacji Barmańskiej, Keeper of the Quaich (2007), Master of the Craft ( od australijskiego Bartender Magazine w 2008 roku), Number One (2009 Theme Top 100), 2009 International Cognac Personality of the Year (przyznaną przez Bureau National Interprofessionnel du Cognac ) i Lifetime Achievement Award od Tale of Cocktails w roku 2008.

Salvatore jest autorem wielu pozycji książkowych. Jego pierwsza książka “Classic Cocktails” rozeszła się w nakładzie ponad 800,000 kopii. Później wydał jeszcze między innymi: “Classic After Dinner Drinks”, “Cognac: A Liquid History”, “Classic Cooling Cocktails”, “Complete Home Bartenders’ Guide”, “How To Cure a Hangover”, “Cocktails by Flavour” i “Sexy Cocktails”. The Maestro często gościł w Something For the Weekend (na BBC2), Good Food Live w UK Food Channel, GQ, The Guardian, The Independent, Decanter, Tatler i The Times.

Na stronie www.salvatore-calabrese.co.uk można znaleźć więcej informacji, newsów i przepisów od The Maestro.

(źródło zdjęć: prywatna strona The Maestro)

Komentarzy: 5 »

Dodaj komentarz!

Możesz śledzić odpowiedzi dla tego wpisu przez Kanał RSS .Możesz zostawić odpowiedź, lub dodać trackback ze swojej strony.

Dbaj o styl wypowiedzi. Trzymaj sie tematu. Nie spamuj.

*pola wymagane

Linie i paragrafy automatyczne, adres e-mail nigdy nie widoczny. Dozwolony HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentarze są moderowane. Spamowanie komentarzy (reklamowanie innych stron, wpisy nie na temat itp.) może spowodować zablokowanie IP komentującego.

Aby dołączyć zdjęcie lub grafikę do swoich komentarzy, zarejestruj się na stronie Gravatar
(twój Gravatar jest obrazkiem, który podąża za Tobą od strony do strony, pojawiając się przy Twoim podpisie, kiedy na przykład komentujesz lub publikujesz wpis).


6 × = trzydzieści sześć