Zaloguj się | Posty (RSS) | Komentarze (RSS)
Home » Miksologiczne ABC

Orange Curaçao a Triple Sec.

Dodane przez Marzec 11, 2010 – 12:51Komentarzy: 1

Extra Sec CuraçaoOrange Curaçao i Triple Sec to dwa najczęściej stosowane w miksologii klasycznej likiery pomarańczowe. Poniżej, krótko o tym co je łączy, a czym róznią sie między sobą?

Orange Curaçao pochodzi z holenderskiej kolonii, karaibskiej wyspy Curaçao, a za jego wynalezieniem i popularyzacją stał ród Senior. To właśnie członkowie rodziny Senior na początku XIX wieku po raz pierwszy wykorzystali rosnące tam małe, gorzkawe pomarańcze zwane „Laraha” (a dokładniej ich wysuszoną skórę) do zaprawiania destylatów alkoholowych, wytwarzając w ten sposób pierwsze Orange Curaçao. Współcześnie, owoce stosowane do produkcji tego likieru uprawia się w wielu krajach poza wyspą Curaçao, a największym ich producentem jest Haiti.

Likier Triple Sec narodził się we Francji w XIX wieku, a spór o pierwszeństwo produkcji toczą marki Combier i Cointreau. Triple Sec jest rodzajem Orange Curaçao, a jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu to „ potrójnie wytrawny”. Nie znaczy to jednak że przeciętny Triple Sec jest 3 razy bardziej wytrawny niż przeciętne Orange Curaçao. Fraza „triple” oznacza w tym wypadku, że alkohol bazowy tego likieru był destylowany 3 razy ( np. popularny Grand Marnier Cordon Rouge zalicza się do Orange Curaçao, ale nie jest Triple Sec’kiem, gdyż jego bazowy alkohol – koniak, jest destylowany tylko 2 razy). W momencie pojawienia się pierwszego Triple Sec, był on najwytrawniejszym ze wszystkich Orange Curaçao na rynku i stąd właśnie fraza „sec” w jego nazwie. Triple Sec’ki maja zazwyczaj mniejszą zawartość cukru, większą moc i jaśniejszy kolor niż przeciętne Orange Curaçao.

(źródło zdjęcia: www.vintage-poster-market.com)‏

Komentarzy: 1 »

Dodaj komentarz!

Możesz śledzić odpowiedzi dla tego wpisu przez Kanał RSS .Możesz zostawić odpowiedź, lub dodać trackback ze swojej strony.

Dbaj o styl wypowiedzi. Trzymaj sie tematu. Nie spamuj.

*pola wymagane

Linie i paragrafy automatyczne, adres e-mail nigdy nie widoczny. Dozwolony HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Komentarze są moderowane. Spamowanie komentarzy (reklamowanie innych stron, wpisy nie na temat itp.) może spowodować zablokowanie IP komentującego.

Aby dołączyć zdjęcie lub grafikę do swoich komentarzy, zarejestruj się na stronie Gravatar
(twój Gravatar jest obrazkiem, który podąża za Tobą od strony do strony, pojawiając się przy Twoim podpisie, kiedy na przykład komentujesz lub publikujesz wpis).


siedem − 6 =